Masterclass: Werving bij vermogensfondsen
Vanaf 2026 bieden we een nieuwe Masterclass aan: Werving bij vermogensfondsen. Deze Masterclass is speciaal ontwikkeld voor goede doelen door experts met jarenlange praktijkervaring aan zowel de geef- als ontvangerskant. Je kunt je vanaf nu inschrijven!
De Masterclass Werving bij vermogensfondsen
Wil jij de werving bij vermogensfondsen naar een hoger niveau te tillen binnen jouw organisatie? In deze masterclass leer je meer over een aanpak om de kansen op financiële ondersteuning vanuit vermogensfondsen te vergroten. Van het vinden en matchen van fondsen die bij jou passen, het opbouwen van goede relaties tot het opstellen van een complete aanvraag. Over het onderscheid tussen projectaanvragen en organisatieondersteuning. Maar ook het verantwoorden, rapporteren en opbouwen van vertrouwen dat belangrijk is voor lange termijn succes. Alles komt voorbij in deze Masterclass. Leer direct toepasbare tips en trucs van experts, maak kennis met andere fondsenwervers en deel ervaringen.
Voor wie?
De Masterclass is gericht op medewerkers, bestuursleden en/of hoofden fondsenwerving die de huidige praktijk van werving bij vermogensfondsen verder willen professionaliseren. De Masterclass is gericht op starters en mediors met ongeveer 1 tot 3 jaar ervaring. Let op: deze masterclass is alleen voor leden van Goede Doelen Nederland.
De volgende onderwerpen komen onder andere aan bod:
- Randvoorwaarden: Wat moet je op orde hebben om voldoende transparantie te tonen en vertrouwen te winnen bij fondsen die je nog niet kennen?
- Case for Support: Waarvoor ga je werven, wat is het maatschappelijk probleem en jullie oplossing en hoe sluit dit aan bij waar jouw organisatie voor staat? Hoe bepaal je jouw doelgroep en kom je tot een heldere propositie?
- Een goed projectplan: Alles over vooraanvragen, projectplannen, programma’s opgebouwd vanuit een scherpe Case for Support.
- Fondsen zoeken en matchen: Waar vind je geschikte fondsen in de eindeloze lijsten met vermogensfondsen? Welke bronnen zijn er, welke haakjes gebruik je en hoe maak je de match met fondsen die bij jouw organisatie en je Case for Support passen? En hoe kijk je naar de criteria en eisen van fondsen en voorkom je teleurstelling doordat je niet binnen het beleid van het fonds past?
- Relatieopbouw en doorgroeien: Hoe kun je in contact komen met een fonds? Hoe kom je op de radar en kun jezelf en jouw organisatie introduceren? Hoe bereid je je voor op een gesprek? Wat kun je doen om de relatie te versterken en onderhouden? En hoe en wanneer begin je over langdurige samenwerking en organisatiefinanciering?
- Het aanvraagproces: Hoe werkt de besluitvorming bij fondsen? Wat is de rol van de fondsadviseur, de directeur en het bestuur of de regenten? Hoe dien je je aanvraag in en hoe ga je om met een afwijzing zonder toelichting?
- Een begroting en dekkingsplan: Welke basis kun je ontwikkelen voor een begroting en dekkingsplan waarmee je (bijna) elk fonds tevreden kan stellen zonder voor elke fonds een aparte te maken?
- Verantwoorden, afrekenen en bevoorschotting: Hoe zorg je ervoor dat het fonds de donatie niet terugeist omdat je niet aan de voorwaarden hebt voldaan? Kun je tussentijds je plannen aanpassen en hoe ga je daarmee om richting fondsen? Maak ook dat je tijdig een voorschot hebt zodat je uitgaven kunt doen?
- Ethiek en wet- en regelgeving: hoe ga je om met het inzetten van externe fondsenwervers? Is no cure no pay werken met een freelancers wel handig en hoe voorkom je dat fondsen je aanvraag weigeren omdat je externe professionals inzet? En zorg je dat je voldoet aan de eisen van de ANBI, De CBF Erkenning en de WBTR?
Na het volgen van deze Masterclass beschik je over actuele kennis en heb je handvatten om deze kennis effectief toe te passen in de praktijk. Je hebt inzicht in relevante begrippen en wetgeving en kunt analyseren waar de kansen liggen voor jouw organisatie. Kortom, je hebt alle tools die je nodig hebt om je rol in jouw expertisegebied te verstevigen en verder uit te bouwen.
Experts uit de praktijk
In deze Masterclass delen experts Liesbeth Nagelkerke, Isabella de Gaag en Deny de Jong hun kennis en ervaring en helpen je naar een volgend niveau in de aanpak van het werven van donaties bij vermogensfondsen.
Liesbeth Nagelkerke
Liesbeth Nagelkerke is filantropieadviseur en eigenaar van Reachout2, haar eigen praktijk sinds 2009. Met haar jarenlange ervaring, onder meer bij de eerste Nederlandse Charity desk bij de Rabobank , biedt zij een uniek kijkje in de keuken van grote gevers. Nu begeleidt zij vijftien ondernemende families die jaarlijks tussen de €100.000 en €3 miljoen schenken. Zij helpt hen hun middelen inzetten voor duurzame verandering en is bekend om haar zorgvuldige projectkeuze, persoonlijke betrokkenheid en wereldwijde netwerk. Haar missie is mensen inspireren om te geven en fondsen te helpen hun ambities te realiseren. Projecten variëren van vaktrainingscentra in Zambia tot steun voor journalistieke vrijheid in Europa. Daarnaast is zij bestuurslid bij meerdere vermogensfondsen. Liesbeth deelt waardevolle ‘insider’ tips over projectselectie en het opbouwen van een duurzame relatie met vermogensfondsen.
Isabella van der Gaag
Isabella van der Gaag is sinds 2021 hoofd fondsenwerving bij Stichting Move. Als strategisch relatiemanager verbindt zij maatschappelijke organisaties met samenwerkingspartners en breidt ze inkomstenbronnen uit. Ze is bekend met de dynamiek van fondsenwerving in Nederland en heeft in een klein team, met beperkte ervaring en middelen, de vermogensfondsenwerving binnen Move naar een hoger niveau getild. Isabella ondersteunt graag andere organisaties door haar praktijkervaring te delen, praktische tips te geven en inzicht te bieden in strategie, werkprocessen, relatiebeheer en succesvolle aanvragen. Haar missie is fondsenwerving effectief en duurzaam te maken voor maatschappelijke impact.
Deny de Jong
Deny werkt vanuit zijn adviesbureau Offspring als zelfstandig adviseur, coach en trainer voor maatschappelijke organisaties, vermogensfondsen en gemeenten. Hij geeft trainingen, cursussen, workshops en webinars over fondsenwerving en organisatiegroei en - ontwikkeling. Deny kent de dynamiek van maatschappelijke organisaties en goede doelen en heeft ruim 25 jaar ervaring op het gebied van werving bij vermogensfondsen en tal van goede doelen begeleid in hun fondsenwervingsstrategie en aanvragen. Samen met Suzanne Kooij, directeur van Stichting RCOAK, het begrip Funding Plus in Nederland geïntroduceerd waarbij aanvragers bij fondsen en gemeenten naast geld ook begeleiding en advies krijgen om hun organisatie
De Masterclass wordt begeleid door Timmy van Meeuwen (Goede Doelen Nederland).
Opbouw Masterclass
- De voorbereiding: alle belangrijke basisinformatie hebben wij opgenomen in een paar speciale videolessen waarin de experts met de cursusleider ingaan op het onderwerp. Na je inschrijving en de toelating tot de Masterclass krijg je de videolessen (korte colleges) die je thuis of op kantoor kunt bekijken. Ook ontvang je een enquête met vragen ter voorbereiding op de eerste bijeenkomst.
- De 1e bijeenkomst met de experts: aan de hand van praktijkvoorbeelden (cases) gaan we dieper in op de verschillende elementen die in de video aan de orde kwamen. We gaan in op alle vragen, verworven inzichten en praktijkdilemma’s die jij bent tegengekomen in je werk.
- Werkopdracht: je krijgt een praktijkgerichte opdracht mee, een casus die betrekking heeft op jouw organisatie waarbij je de opgedane kennis direct kunt toepassen. Je wordt gekoppeld aan twee andere deelnemers van de Masterclass die werken voor een andere organisatie om met elkaar te overleggen.
- De 2e bijeenkomst met de experts: nu gaan we in op de toepassing in de praktijk: wat ben je tegengekomen, wat lukt wel en niet? De experts denken met je mee over jouw uitdagingen, welke vervolgstappen je zou kunnen zetten en hoe jij jouw rol in de toekomst nog beter kunt invullen.
Data
De verschillende onderdelen van de Masterclass vinden plaats op de volgende data:
- Start met online theorie, video en enquête beschikbaar begin maart 2026.
- 1e bijeenkomst, woensdag 8 april 2026 van 13:00 tot 17:00 uur bij Goede Doelen Nederland.
- 2e bijeenkomst, woensdag 6 mei 2026 van 13:00 tot 17:00 uur bij Goede Doelen Nederland.
Let op: de werkopdracht moet eind april worden ingeleverd, dit valt in de meivakantie. Houd hier rekening mee bij je aanmelding en plan – indien nodig – alvast mid april een dagdeel in voor het maken van je werkopdracht.
Kosten
De kosten voor deze masterclass bedragen €300,-. Hiervoor krijg je het volgende:
- 1 online videoles (theorie, korte colleges)
- 2 interactieve fysieke bijeenkomsten + borrel na afloop
- 1 werkopdracht met gerichte feedback voor jouw organisatie
- volop gelegenheid om te netwerken
Locatie
Beide bijeenkomsten vinden plaats op kantoor bij Goede Doelen Nederland, James Wattstraat 100, 100 Wattgebouw 5e etage, Amsterdam. Kijk hier voor informatie over route en bereikbaarheid.
Annuleringsvoorwaarden
Let op: bij annulering van minder dan twee weken voorafgaand aan de Masterclass ben je 50% van de kosten verschuldigd. Je kunt je wel laten vervangen door een collega. Bij aanmelding ga je akkoord met deze annuleringsvoorwaarden. Goede Doelen Nederland behoudt zich het recht de Masterclass te annuleren bij onvoldoende aanmeldingen.
Inschrijven
Met onderstaand formulier kun je je inschrijven voor de Masterclass. Inschrijven kan uiterlijk t/m 23 februari. We hebben maximaal 30 plekken beschikbaar voor deze Masterclass.